top of page

Vēro savas domas, tās kļūst par taviem vārdiem.

Vēro savus vārdus, tie kļūst par tavām darbībām.

Vēro savas darbības, tās kļūst par  taviem ieradumiem.

Vēro savus ieradumus, tie kļūst par tavu raksturu.

Vēro savu raksturu, tas kļūst par tavu likteni.

 

/autors nezināms/

sixteen-miles-out-GuWy7FSPLd8-unsplash.jpg

Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT)

Kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT) (Cognitive behavioral therapy, CBT) ir pasaulē atzīta, pētījumos savu efektivitāti pierādījusi uz mērķi orientēta psihoterapija darbam ar virkni psihisku saslimšanu: depresija, ģeneralizētā trauksme, panikas lēkmes, ēšanas traucējumi, obsesīvi kompulsīvi traucējumi, miega traucējumi, seksuālie traucējumi, atkarības, somatoformi traucējumi (t.s. veģetatīvā distonija u.c.), attiecību problēmas, posttraumatiskā stresa traucējumi, izdegšana u.c. Šis psihoterapijas virziens ir palīdzošs arī dažādu dzīves jomu grūtību risināšanā: attiecības ģimenē, partnerattiecības, karjera u.c.

KBT būtiski atšķiras no citiem psihoterapijas virzieniem (piem., psihodinamiskā, psihoanalītiskā psihoterapija, geštaltterapija u.c.). Tiek skatīta saikne starp cilvēka neadaptīvām domām, to ietekmi uz emocijām, ķermeniskām reakcijām un uzvedību. Centrā ir uzskats, ka nevis situācija pati par sevi, bet veids, kā mēs uztveram un interpretējam situāciju, nosaka to, kā mēs jūtamies un kā uzvedamies.

KBT ietvaros notiek aktīva sadarbība ar klientu. Dažādu tehniku un pieeju rezultātā, kuras tiek trenētas gan terapijas procesā klātienē, gan kā mājas darbi, klients pakāpeniski mācās patstāvīgi tikt galā ar savām grūtībām, kļūstot pats sev par 'terapeitu'.

Pilntiesīga, kvalitatīva KBT psihoterapijas izglītība aizņem 3,5-4 gadus. Papildu pamatizglītībai KBT psihoterapeits izglītojas dažādos kvalifikācijas kursos un semināros. Latvijā Kognitīvi biheiviorālos psihoterapeitus pārstāv Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija (LKBTA), kas ir European Association for Behavioral and Gognitive Therapies (EABCT) biedre. Vairāk informācijas par KBT ir pieejams asociācijas mājas lapā www.kbt.lv

bottom of page