top of page

Ilgtermiņa attiecību anatomija



Ilinoisas Universitātes zinātnieki (Ogolsky et al., 2021) ir secinājuši: ja partneri ir ilgstošajās attiecībās, atrodoties kopā, viņu sirdsritmi sinhronizējas.


Pētījumā piedalījās precējušies pāri (64-88 g), kuri attiecībās ir 14 un 65 gadus. Divu nedēļu garumā mājas apstākļos tika mērīts abu partneru sirdsritms ar Fitbit, kā arī fiziskā distance/tuvība.


Secināts:

Partneri burtiski ietekmē viens otra sirdsritmu. Notiek unikāla partnerības deja - viena partnera sirdsritms trigerē otra partnera sirdsritmu un otrādi. Vienā mirklī vīra sirdsritms vada un sievas sirdsritms seko, nākamajā mirklī - otrādi.


Jo veselīgākas attiecības, jo veselīgāka sirds. Pozitīvas izmaiņas sirdsritmā ir novērojamas, ja tuvība starp partneriem ir harmoniska. Negatīvas izmaiņas sirdsritmā ir tad, ja attiecības ir konfliktējošas.


Kaut arī pētījumam ir savi ierobežojumi attiecībā uz izlasi, pētnieki atzīst, ka esot ilgtermiņa attiecībās, mēs ietekmējam un ko-regulējam viens otru gan emocionāli, gan fiziski.

Ilgtermiņa attiecības burtiski ir anatomijas un psiholoģijas zinību paraugstunda reālajā dzīvē. Ne velti sirds kopš senseniem laikiem nav tikai fiziskais orgāns, bet arī mīlestības simbols. Mēs sakām: "Salauzt sirdi", "Akmens no sirds novēlās", "Sirds gavilē" utt.


Lai attiecības ir nevis pārdzīvojums, bet piedzīvojums!




Inese Elsiņa, PhD Psiholoģe, KBT psihoterapeite


Rozā ziedu attēls uz slaidiem: @jesusoortiz

bottom of page