Izdabāšanas atkarība: labi citiem, bet nelabi sev
Angļu valodā ir tāds termins 'people pleaser' - tas ir cilvēks, kurš nemitīgi izdabā citiem un cenšas padarīt citus laimīgus. Viņš tiešām no sirds vēlas, lai citiem viss ir labi. Viņa moto:
"Man ir svarīgi, kā jūtas citi. Man ir svarīgi, ka citi jūtas apmierināti, priecīgi, laimīgi".
Cilvēks ir ērts, laipns un patīkams citiem, viņš gandrīz nekad neatteiks. Šāda uzvedība var kļūt par atkarību. Jo tas, ko cilvēks ļoti bieži saņem pretim, ir pateicība, uzmanība, uzslavas. Cilvēks jūtas vajadzīgs un noderīgs.
Taču 'izdabāšanas atkarībai' ir arī otra puse. Cilvēks parasti palīdz uz sava laika un resursu rēķina. Kamēr cilvēks izplūst citos, viņa paša vajadzības ļoti bieži paliek atstātas novārtā.
Viņš ļoti labi zina, kas patīk citiem (partnerim, bērniem, kolēģiem, draugiem), taču nereti nevar atbildēt uz jautājumiem - kas tad patīk pašam, ko es gribu pats? Viņam nav laika par to domāt, jo jārūpējas taču par citu laimi.
Kādā brīdī viņš sāk kļūt neapmierināts, jo var gadīties, ka citi nav tik pateicīgi, kā viņš sagaida, vai arī nepieņem viņa labvēlību.
"Es cenšos, cik varu, bet citi ir nepateicīgi".
Viņš izsīkst, izdeg, dzīvojot citu dzīvi. Sākas sevis žēlošana caur alkohola lietošanu, kompulsīvu ēšanu, hiperkompensāciju - pārstrādājoties u.c. neadaptīviem ceļiem un metodēm. Cilvēks ir ieslēgts drāmas trīsstūrī.
'Izdabāšanas atkarības' pamatā ir nedrošības izjūta un zems pašvērtējums.
Esot ērtiem citiem, mēs neesam ērti sev. Sākot kļūt ērtiem sev, mēs kļūstam neērti citiem. Cilvēki nereti baidās būt neērti citiem, jo baidās no citu reakcijas, konfliktiem un citām iespējamajām negatīvajām sekām.
Dzīvot dzīvi, dzīvot dzīvi sev un saskaņā ar sevi - prasa drosmi un izlēmību.
Inese Elsiņa Psiholoģe, KBT psihoterapeite
Kommentare