top of page

Kāpēc baida būšana vienatnē? Mans komentārs Tvnet
Vienatne (ang. solitude) nav vientulība (angl. loneliness), tie ir divi atšķirīgi, bet savā starpā saistīti stāvokļi.


Cilvēks var būt viens, vienatnē un justies ļoti komfortabli, mierīgi, priecīgi. Taču cilvēks var būt arī ar citiem cilvēkiem, attiecībās un justies vientuļi.


Tas, kā mēs jūtamies, nenosaka cilvēku esamība vai neesamība mums apkārt, bet gan daudzi mūsu iekšējie psiholoģiskie procesi.


Spēja būt vienatnē kopumā ir ļoti veselīga. Vienatnē mēs smeļamies emocionālos un fiziskos resursus, kurus ļoti daudz patērējam, esot kontaktā ar citiem. Vienatne ir dodoša.

Lielai daļai cilvēku vienatne patiešām nesagādā grūtības, tieši otrādi - viņi ļoti tiecas un alkst pēc tās. Taču daļu cilvēku vienatne biedē - viņiem ir grūti palikt vieniem mājās, aiziet vieniem uz kino vai kafejnīcu, bibliotēku, pastaigā, pastāvīgi ir nepieciešams citu klātbūtnes efekts vai vismaz troksnis (tv, radio, mūzika), lai aizpildītu klusumu. Vienatnē viņus piemeklē vientulības izjūta, bailes, nedrošības, bezpalīdzības izjūta, trauksme.


Sadarbībā ar tvnet.lv ir tapis īss video par vienatnes tēmu. Man šķiet, ka tēma ir ļoti plaša un pateikt kaut ko īsumā par to, ir gandrīz pateikt neko. Tā vienmēr ir bijusi un būs mana lielā vēlme un vajadzība - iedziļināties un stāstīt gana daudz un plaši. Tajā pašā laikā video ir ļoti labs akcents, tas sniedz brīnišķīgu ieskatu par to, kāpēc mūsdienās ir aktuāli runāt par vienatnes tēmu, sniedz iespēju aizdomāties un uzdod sev dažus jautājumus.


Labu vēlot,


Inese Elsiņa, PhD Psiholoģe, KBT psihoterapeite

Comments


bottom of page