top of page

Bērns un vecāks - ūdenstrauka principsBērna un pusaudža smadzenes ir nobriešanas procesā. Viņu pašregulācijas spējas vēl nav attīstījušās pilnvērtīgi. Jo mazāks bērns, jo vairāk viņa līdzsvars ir atkarīgas no tā, cik līdzi esošais pieaugušais spēj pašregulēt sevi.


Iedomājieties līdzību ar ūdens trauku. Ja trauks dreb, ūdens viļņojas, ja trauks dreb stipri, ūdens līst pāri malām.


Bērnu sirdsmiers vienmēr ir bijis un īpaši pašlaik ir ļoti spēcīgi saistīts ar to, cik es kā vecāks spēju saglabāt veselīgā pieaugušā pozīciju: tikt galā ar savu neziņu, satraukumu, bailēm, trauksmi, kontrolēt savas negatīvās un katastrofālās domas, pārvaldīt ķermeni, regulēt savu uzvedību, ietekmēt vidi sev apkārt, pieņemt veselīgus un atbildīgus lēmumus.


Daudzi vecāki man jautā, kā es varu palīdzēt bērnam, ja es pats netieku galā ar sevi? Jāatzīst, ka pašreizējā situācijā arī man veselīgā pieaugušā pozīcija ir izaicinājums. Es cītīgi pielietoju jau ierastās un pazīstamās, bet arī meklēju prāta kaktiņā noglabātās un piemirstās metodes un prakses, lai vairotu savu, savas ģimenes, līdzcilvēku un klientu sirdsmieru. Ar tām dalos savā blogā un sociālajos tīklos.

Labu vēlot,


Inese Elsiņa, PhD

Psiholoģe, KBT psihoterapeite


Attēls: @jesusoortiz

Comments


bottom of page