top of page

Pandēmija un obsesīvi kompulsīvi traucējumi (OKT)



Pandēmija ir pasliktinājusi cilvēku ar OKT stāvokli: viņu OKT simptomi ir kļuvuši izteiktāki – atsaucoties uz jaunākajiem pētījumiem savā rakstā min J. Kluger no Times.com (20.01.2022).


Cilvēkiem ar OKT ir raksturīgas uzmācīgas domas (t.s. obsesijas). Vienas no biežāk izplatītajām uzmācīgajām domām ir saistītas ar slimībām, mikrobiem, netīrību. Šīs domas parasti pavada sliktākā scenārija gaidas. Piemēram, uz šī roktura ir daudz mikrobu, ja es pieskaršos tam, es inficēšos un nomiršu.


OKT gadījumā notiek pastiprināta aktivitāte amigdalā – kas atbild par bailēm, draudiem. Cilvēki ar OKT dzīvo nemitīgajā “cīnies vai bēdz” režīmā.


Milzīgas bailes un trauksmi rada iedomātie katastrofālie scenāriji, proti, ka piepildīsies ļaunākais.


Trauksme ir tik ļoti pārņemoša, ka cilvēki veic atkārtotas darbības, rituālus (t.s. kompulsijas), lai atbrīvotos vai “neitralizētu” šīs bailes un piekopj izvairīšanos uzvedību, cenšas maksimāli kontrolēt situāciju. Piemēram, mazgā rokas katras 30 minūtes, dezinficē rokturus katru stundu, rokturus taisa vaļā ar elkoni, neiet no mājas ārā, lai neinficētos.

Taču atkārtotās darbības un izvairīšanās tikai šķietami samazina cilvēka trauksmi un tikai uz īsu mirkli, trauksme aug un tiek atrasti arvien jauni kompulsiju veidi un kompulsiju biežums arvien pieaug. Rodas apburtais loks.


Pandēmija ir ļoti labvēlīga augsne vēl lielākai trauksmei. Informācija par bīstamību, apdraudējumu veselībai, dzīvībai, kā arī aicinājumi ievērot higiēnu, distanci, samazināt kontaktus ir ļoti intensīvi.


Pandēmija it kā apstiprina cilvēku ar OKT pamatpieņēmumu “es taču teicu, es zināju - visur ir bīstami, var nomirt”.


2021. g. novembrī žurnāls Neuroscience and Behavioral Reviews publicēja pētījumu pārskatu, kurā minēts, ka pandēmijas laikā 65% cilvēku ar OKT simptomi ir pasliktinājušies (Grant et al., 2021).


J. Kluger raksta, ka pandēmija beigsies, bet ne šo cilvēku ar OKT trauksme. Vairāk kā divi gadi nemitīgu apstiprinājumu, ka pasaule nav droša būs tik ļoti iesakņojusi viņu pārliecību un vairojusi bailes, ka viņiem būs ļoti grūti atgriezties normālajā stāvoklī. “Pasaule aizmirsīs par maskām un distancēšanos, kamēr OKT cilvēki dzīvos ar to uz priekšu” – raksta J. Kluger.

Pandēmijas laikā OKT simptomi mēdz parādīties pat cilvēkiem, kuriem nekad nav bijis OKT diagnozes. Epidemioloģiskās pandēmijas aizskatuvē plaukst psihiskās veselības pandēmija, kuras sekas diemžēl vēl jutīsim daudzus, daudzus gadus uz priekšu.




Labu vēlot,


Inese Elsiņa, PhD Psiholoģe, KBT psihoterapeite

bottom of page